„ŻYCIORYS” PIĘTNASTOLECIA STOWARZYSZENIA EMERYTÓW I RENCISTÓW POLICYJNYCH PRZY WSPOL W SZCZYTNIE

„Nie liczę upływającego czasu, nie panikuję wcale, że szybko jak mijane drzewa za szybami jadącego pociągu. Nie mam na to żadnego wpływu, więc nie zaprzątam tym głowy ...”

W dniu 16 listopada 2019 r. W restauracji „Zacisze” w Szczytnie miało miejsce spotkanie członków Koła SE i RP przy Wyższej Szkole Policji z okazji 15 rocznicy jego powstania. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Koła oraz zaproszeni goście Prezes ZW Jerzy Kowalewicz i przedstawiciele NSZZP WSPol. Otwarcia spotkania dokonał Prezes Koła Ryszard Gidzński, który w swoim wystąpieniu podał genezę powstania Koła.

W czerwcu 2004 r. po konsultacjach z ówczesnym Naczelnikiem Wydziału Kadr oraz rozmowach przebywających już na zaopatrzeniu emerytalnym policjantów WSO i WSPol, zakiełkowała myśl powołania w szkole organizacji emeryckiej. W tym celu zawiązała się grupa inicjatywna w składzie: RYSZRD GIDZIŃSKI, ZBIGNIEW NOWAKOWSKI, EWA CZERW, WŁODZIMIERZ LEWICKI i HENRYK RADOMSKI, której zadaniem było przygotowanie zebrania założycielskiego. Grupa ta przy wydatnej pomocy Wydziału Kadr przygotowała listę emerytów szkoły i ich adresów, wystąpiła do Komendanta WSPol oraz władz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych o zgodę na powołanie przy WSPol Koła Emerytów. Komendant Szkoły udzielił grupie bardzo dużego wsparcia duchowego oraz logistycznego i prawnego.

Dnia 27 listopada 2004 r odbyło się zebranie założycielskie, na które przybyło ponad 70 emerytów, a wśród gości zaproszonych, w zebraniu uczestniczył Komendant Wiesław Mądrzejewski, V-ce Prezes ZG SE i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych kol. Zdzisław Jaworski oraz V-ce Prezes ZW kol. Antoni Biały.

W trakcie obrad, 63 emerytów podjęło Uchwałę o powołaniu Koła Emerytów i Rencistów przy WSPol w Szczytnie. Dokonano wyboru władz Koła. Powołano siedmioosobowy Zarząd oraz trzyosobową Komisję Rewizyjną w składzie:

- Ryszard Gidziński
- Zbigniew Nowakowski - Stanisław Stefanowicz - Henryk Radomski
- Andrzej Stryjewski
- Ewa Czerw
- Zbigniew Kowal

Komisja rewizyjna:
- Józef Sobolewski

- Elżbieta Jagaczewska
- Jerzy Mossakowski
W ciągu tych 15 lat w Zarządzie Koła dokonano zmian po rezygnacji 2 kol., a ich miejsce

zajęli kol. Wojciech Ostrcharz i kol. Danuta Kubiak. W ubiegłym roku na Walnym Zebraniu podjęto decyzję o poszerzeniu Zarządu i wybrano kol. Andrzeja Sznarkowskiego. W Komisji Rewizyjnej po rezygnacji Przewodniczącego w jej skład wszedł kol. Andrzej Gizot. Ilość członków Koła w trakcie 15 letniej historii zmieniała się - jedni rezygnowali sami, innych trzeba było skreślić, a wielu odeszło już „na wieczną służbę”

Faktem jest, że z 63 członków założycieli, Koło rozrosło się w tym okresie do 235 członków a na dzień 1 listopad 2009r liczy 223 członków. Koło w swoje szeregi przyjmowało również, zgodnie ze statutem, osoby cywilne tzw. Członkowie wspierający, lecz ich ilość nie przekraczała 20% ogółu.

Zarząd Koła organizował różnorakie formy aktywności poprzez spotkania integracyjne, bale emerytów, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do uzdrowisk, wyjścia na spektakle teatralne lub seanse filmowe. Należy sądzić, że w dalszym ciągu Zarząd będzie proponował członkom różne nie mniej atrakcyjne spotkania.

V-ce Prezes Sekretarz Skarbnik Członek Zarządu Członek Zarządu Członek Zarządu

Przewodniczący Członek Członek

Przy Komendancie - Rektorze działa Komisja Socjalna, a w jej skład są powoływani członkowie naszego Koła. Jest ona ciałem doradczym przy decyzjach dotyczących pomocy emerytom i rencistom wywodzących się z WSPol.

Finansowo Koło ma się dobrze - posiada konto w banku na które skarbnik wpłaca zebrane składki i darowizny i korzysta z niego i korzysta z niego dopłacając do kosztów organizowanych przedsięwzięć.

Szczególnie zaangażowanym w pracę Koła członkom, wręczane są odznaki Stowarzyszenia, stanowiące wyraz podziękowania za ich pracę. Z okazji 15 rocznicy powstania Koła, Zarząd Główny przyznał odznaki członkom Koła i współpracującym z Kołem przedstawicielom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz odznaki Statutowe. Odznaką „Za wybitne zasługi” dla SE i RP zostali wyróżnieni: WOJCIECH OSTRYCHARZ, ALEKSANDER BABIŃSKI, ELŻBIETA JAGACZEWSKA, JERZY MOSSAKOWSKI, ZDZISŁAW WNUKOWICZ
Odznaką „Za zasługi z dyplomem” zostali wyróżnieni: PAWEŁ CISZEK, WOJCIECH OLZACKI, MARIAN KRYGIER, MIROSŁAW KARPOWICZ, DANUTA KUBIAK, ANDRZEJ GIZOT, ANNA ZOFIA LIPKA I ANDRZEJ SZNARKOWSKI.

Po zakończeniu części oficjalnej, podczas poczęstunku, w rozmowach kameralnych wspomniano drogę powstania Koła. Składano gratulacje odznaczonym i życzono dalszej, owocnej , długiej działalności Koła.

Tekst Ryszard Gidziński

Zdjęcia Zdzisław Wnukowicz